Sposoby na komary – już nie będą przeszkadzały w grillowaniu.

SPOSOBY NA KOMARY
SPOSOBY NA KOMARY PODCZAS WIECZORNEGO GRILLOWANIA. JUŻ NIE BĘDĄ NAM SKUTECZNIE PRZESZKADZAŁY W OGLĄDANIU W OGRODZIE MECZU POLAKÓW NA EURO

Sposoby na komary, które zaciekle utrudniają nam wieczorne grillowanie mają różną skuteczność. Najlepsza pora w ciągu dnia na urządzenie biesiady często jest zakłócana przez niechcianych gości. Są różne sposoby na walkę z komarami, w tym artykule opowiemy o naturalnych oraz o bardziej inwazyjnych metodach zwalczania tych uciążliwych owadów.

Komary a dokładnie komarzyce potrzebują krwi zwierząt lub ludzi do wytworzenia jajeczek. Przyciąga je wydychany dwutlenek węgla, zapach potu oraz ciemne ubranie, przez co nie mają problemu ze znalezieniem nas. Można się przed nimi bronić używając naturalnych oraz bardziej inwazyjnych metod.

Naturalne sposoby na komary

Odstraszający zapach roślin

Te owady nie lubią zapachu wrotyczu, czosnku, lawendy, kocimiętki, mięty czy oregano. Warto posadzić je sobie w ogrodzie w pobliżu grilla, możemy położyć te rośliny suszone lub świeże na stole na którym biesiadujemy. Można spróbować też dodać do palącego się grilla ziele wrotyczu, gałązki tui i jałowca, gdyż komary nienawidzą zapachu takiego dymu.

Zabezpieczenie zbiorników wodnych przed komarami

Komary lubią tereny z martwą, stojącą wodą. Żeby ograniczyć ich populację należy do oczka wodnego dać siatkę o cienkich oczkach, przez którą nie przejdą. Jeżeli jest to większe oczko czy mały staw, dobrym rozwiązaniem jest hodowla w nich ryb, traszek czy nartników. Zbiorniki na deszczówkę powinny być zabezpieczone przed dostaniem się tych „krwiopijców”.

Sposoby na komary – przyjazne ptaki oraz nietoperze

Pomocne w zwalczaniu komarów mogą być różne ptaki. Do najlepszych sprzymierzeńców zaliczamy jerzyki. Niestety nie jest łatwo sprawić by się u nas zadomowiły. Budki dla jerzyków muszą mieć odpowiedniej wielkości otwory oraz muszą być umieszczone dość wysoko, tzn. przynajmniej 5 m nad ziemią. Jerzyki są ptakami stadnymi, więc dobrze jest powiesić od razu kilka budek i potrafią zjeść w ciągu doby kilka tysięcy komarów.

Pomocne w zwalczaniu komarów mogą być również nietoperze. W ciągu jednej nocy nietoperz potrafi zjeść dwa tysiące komarów. Żeby go do siebie zaprosić potrzebne będzie budka w zacisznym miejscu z odpowiednimi otworami wejściowymi. Budka taka musi być na wysokości powyżej 4 m. Oczywiście nie wszystkim przypadają do gustu nietoperze, lecz nie powinny nam przeszkadzać w grillowaniu, ponieważ lubią spokój i ciszę.

SPOSOBY NA UCIĄŻLIWE KOMARY, KTÓRE SKUTECZNIE PRZESZKADZAJĄ NAM PODCZAS GRILLOWANIA.

Olejki eteryczne i witaminy

Pomocne w udanym grillowaniu może się okazać zażywanie wewnętrzne witaminy B complex. Komary nie lubią zwłaszcza zapachu witaminy B1, który uwalnia się przez skórę. Są to witaminy rozpuszczalne w wodzie, przez co ryzyko ich przedawkowania jest niewielkie, w przeciwieństwie do rozpuszczalnych w tłuszczach.

Innym naturalnym sposobem na komary jest smarowanie się olejkami eterycznymi. W Internecie można spotkać wiele opinii na ten temat, z reguły najczęściej polecane są olejki:

  • z drzewa herbacianego
  • eukaliptus cytrynowy
  • lawendowy
  • rozmarynowy
  • goździkowy

Można je stosować osobno lub mieszać je ze sobą, ponadto działają odstraszająco również na kleszcze. Należy pamiętać, że nie wolno je stosować bezpośrednio na skórę bez wcześniejszego rozcieńczenia. Stosowaniu olejków eterycznych nie zaleca się stosować u dzieci poniżej 7 lat, u kobiet w ciąży i u osób z epilepsją.

Opaska na rękę przeciw komarom

W aptekach można kupić silikonowe, nasączone olejkami eterycznymi opaski na rękę. Noszenie ich jest bezpieczne dla człowieka, ich zapach odstrasza komary i meszki. Dla zwiększenia skuteczności najlepiej kupić od razu 2 lub więcej opaski. Nie trzeba psikać, wcierać, wystarczy raz założyć i wygodnie nosić.

Świece zapachowe na komary

Podczas grillowania na pewno nie zaszkodzi umieścić na stole świecę przeciw komarom z dodatkiem olejków eterycznych. Możemy zarówno zakupić je w sklepie jak również samemu spróbować zrobić dodając do zwykłej świeczki olejki zapachowe, cytrynę czy rozmaryn. Różne są opinie na temat skuteczności tych świec, ale jedno jest pewne bezsprzecznie pozwolą one wprowadzić niepowtarzalny nastrój podczas grilla.

Lampy przeciw owadom

W pobliżu miejsca, gdzie biesiadujemy możemy ustawić lampę przeciw komarom. Nie dość, że będzie nam jaśniej w ogrodzie to jeszcze pozbędziemy się uciążliwego nieprzyjaciela. Lampy te nie powodują negatywnego oddziaływania na człowieka i nie wydzielają żadnego zapachu.

Do najpopularniejszych lamp zaliczamy te , które zwalczają komary przez porażenie prądem. Lampy takie posiadają żarówkę osłoniętą metalową siatką, przez którą przepływa prąd o niewielkiej mocy. Jest on zupełnie nieszkodliwy dla ludzi, niszczy tylko owady. Inny rodzaj lamp zabija komary zwabiając je do specjalnych pojemników, niechciane owady przyklejają się do nich i nie mają szans na ucieczkę.

Sposoby na komary – ultradźwięki

Jest to sposób na odstraszenie komarów bezpieczny dla ludzi, choć czasami generowany dźwięk może drażnić ludzkie ucho. Niestety skuteczność tej metody jest wątpliwa, według badań nie zaobserwowano większej różnicy w ilości komarów, gdy urządzenie było włączone oraz wyłączone.

NA RAZIE NIE MA JESZCZE POTWIERDZONYCH BADAŃ NAUKOWYCH CZY KOSMICZNY WYGLĄD GRILLA METALOWEGO UFO ODSTRASZA KOMARY😊.

Bardziej inwazyjne sposoby na komary

Permetryna – substancja ta wykazuje wysoką skuteczność w walce nie tylko z komarami ale również z kleszczami, pluskwami czy karaluchami. Jest bezpieczna dla zwierząt oprócz kotów, jeśli jesteś jego właścicielem radzimy zrezygnować z używania permetryny. Badania wykazują, że jest bezpieczna dla ludzi, ale ja wolę stosować ją na ubrania.

Będąc na grillu można się zabezpieczyć przed komarami, stosując chemiczne środki zawierające substancję DEET do kupienia w sklepach o różnych stężeniach. Są to środki stosowane również na kleszcze, niestety nie można za często go stosować, ponieważ może być niebezpieczny również dla ludzi. Zaleca się go stosować na odzież, buty czy czapkę, nie należy go stosować bezpośrednio na skórę.

Co zrobić jak już komar nas ugryzie?

Jeśli pomimo naszych zabiegów zdarzy się, że jakiś komar nas ugryzie, dostępne są w aptekach i zielarniach różne maści, kremy, balsamy łagodzące podrażnienia. Wybór jest naprawdę spory, najlepiej spytać się farmaceuty co warto kupić. Naturalnymi sposobami na swędzenie po ukąszeniu jest smarowanie miodem, olejkami eterycznymi (np. eukaliptusowy, goździkowy), sokiem z cytryny czy przyłożenie na miejsce ugryzienia liścia babki. Należy unikać drapania, gdyż przedłuży to gojenie rany.

Please follow and like us:
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *