Ziemniaki – różne wyglądy i smaki

Ziemniaki na świecie mają ponad 5000 odmian i każdy ma swój niepowtarzalny smak. Około 140 związków chemicznych – jak odkryli eksperci żywieniowi – znaleźli można w surowych, gotowanych czy też odwodnionych ziemniakach, które odpowiadają za smak i aromat bulwy. Nie na darmo są tak popularne. W Niemczech kraju ziemniaka, roczne spożycie na głowę wynosi około 60 kg i coraz częściej trafia on na ruszt grillowy.

Ziemniak truflowy (Vitelotte) fioletowa egzotyka

Prawdziwa rozkosz dla oczu i podniebienia

Trafił do Europy już w XVI wieku z Ameryki Środkowej i Południowej, jednakże ciągle pozostaje nieznany: ziemniak Vitelotte o czarnoliliowej skórce i fioletowym miąższu. U nas znany również pod nazwą ziemniaka truflowego. Gotując się na twardo, mały lub średniej wielkości ziemniak Vitelotte ma aromatyczny, lekko orzechowy smak, przypominający nieco smakiem kasztany jadalne (marony). Przyczyną fioletowego zabarwienia jest szczególnie zdrowa substancja roślinna o nazwie antocyjan, pochłaniacz wolnych rodników, któremu przypisuje się też działanie obniżające ciśnienie krwi.

Vitelotte można przyrządzić jak żółte ziemniaki. Aby zachować atrakcyjną fioletową barwę, skórkę ziemniaka należy ściągnąć dopiero po ugotowaniu. Po takim gotowaniu te ziemniaki zachowują więcej substancji odżywczych i są mniej kaloryczne. Najpierw ziemniaki są starannie myte, szczotkowane i suszone.

Fioletowe ziemniaki Vitelotte
ZIEMNIAK VITELOTTE ODZNACZA SIĘ NIESPOTYKANĄ FIOLETOWĄ BARWĄ

Ziemniaki w harmonijkę

Chrupiące i wszechstronne w smaku

Chrupiąca alternatywą ziemniaków z folii są grillowane ziemniaki w harmonijkę. Dają się łatwo przyrządzić na różne sposoby. Szczególnie smakowite są np. z wsuniętymi plasterkami bekonu i twardego sera.

Przepis:

Kupić ziemniaki sałatkowe średniej wielkości i dokładnie umyć. Nieobrane bulwy naciąć ostrym nożem na 3/4 głębokości. Najlepiej położyć ziemniak pomiędzy dwa trzonki drewnianej łyżki, aby zapobiec całkowitemu rozcięciu. Plastry powinny mieć grubość ok. pół cm. Następnie ziemniak jest ostrożnie rozkładany w harmonijkę, nacięcia są spryskiwane odrobiną oliwy z oliwek i lekko solone. Następnie ziemniak kładzie się bezpośrednio na ruszt bądź tackę grillową. Są one pieczone na bezpośrednim ogniu (180-200 °C) przez około godzinę. Szczególnie pyszne są ziemniaki w harmonijkę bekonem i serem, wkładanym pomiędzy plastry ziemniaka po około trzech kwadransach.

Ziemniaki w folii – kumpir

Ziemniaki w folii to klasyczna potrawa grillowa w postaci przekąski, dodatku lub smacznego dania głównego. Kumpir zajmuje trwałe miejsce w kuchni tureckiej i podbijają obecnie branżę streetfoodów. Ziemniaki można przyrządzać na różne sposoby i praktycznie zawsze się udają, jeżeli przestrzega się kilku podstawowych zasad. Z odpowiednimi dodatkami cieszą się coraz większym uznaniem jako wegetariański fastfood.

Ziemniaki w folii przyrządzony na grillu na świeżym powietrzu
ZIEMNIAK W FOLII PRZYRZĄDZONY NA GRILLU NA ŚWIEŻYM POWIETRZU CECHUJE SIĘ WYŚMIENITYM SMAKIEM

Jaka odmiana jest najlepsza na grill, to kwestia gustu. Niektórzy decydują się raczej na odmiany gotujące się na twardo o zwartej konsystencji, inni preferują mączyste gatunki, które w środku są szczególnie kruche i lepiej przyjmują sosy lub dipy. Ziemniaki w folii powinny mieć w idealnym przypadku mniej więcej jednakową wielkość. Jako wegetariańskie danie główne surowa bulwa ziemniaka powinna ważyć około 200 g. Mniejsze ziemniaki maja jednak te zaletę, że krócej się pieką.

Przepis:

Najpierw ziemniaki są starannie myte, szczotkowane i suszone. Podgotować czy nie? Kwestia organizacji czasu. Kto ma więcej czasu na powolne pieczenie, aby zachować substancje odżywcze, bierze surowe ziemniaki. Jeżeli jednak zależy nam na czasie bądź spodziewamy się wielu gości, zaleca się podgotowanie ziemniaków przez 10-15 minut. Surowe ziemniaki nakłuwa się dookoła widelcem, aby uniknąć ich pęknięcia. Następnie wkłada się je w folię aluminiową posmarowane olejem lub z odrobiną masła. Dla zwiększenia chłonności podgotowane ziemniaki najlepiej przekroić na pól.

Delikatne aromaty, świeże zioła

Dla urozmaicenia smaku zaleca się dodanie do folii aromatyzowane oleje i świeże zioła jak rozmaryn, koperek, kminek i czosnek, które nadają się szczególnie do uszlachetniania walorów smakowych. Amatorzy serów dodają jeszcze odrobine goudy, raclette, fety bądź też camemberta w nacięcie na wierzchu bulwy. Droższym wariantem jest dodanie puree z trufli. Następnie należy szczelnie zamknąć folię aluminiową, aby sok nie spływał na żar i położyć na grill.

Ziemniaki na ruszczcie

W przypadku surowych ziemniaków pakunki z folii kładzie się najpierw na ruszt do pieczenia bezpośrednio nad żarem przez 10 minut. Następnie należy je umieścić z boku rusztu, aby ziemniaki powoli przeszły aromatem i stały się miękkie od środka. Trwa to około godziny. Jeżeli grill jest z pokrywą, należy zamknąć ją i wtedy czas pieczenia można skrócić o 15 minut. A więc pieczenie ziemniaków w folii należy rozpocząć odpowiednio wcześniej! Do upieczenia podgotowanych ziemniaków powinien wystarczyć kwadrans.

ZIEMNIAKI Z GRILLA
Ziemniaki z grilla bardzo często goszczą na polskich stołach. Można przyrządzić je na wiele sposobów, podawać jako samodzielne danie, świetnie smakuje w połączeniu z mięsem, surówką i różnymi sosami. Można przyprawiać je koperkiem, rozmarynem czy szczypiorkiem. Ziemniak nieprzerwanie króluje w tradycyjnej polskiej kuchni. Właściwości odżywcze i lecznicze ziemniaków: Wbrew powszechnym przekonaniom ziemniaki są bardzo zdrowe,… Czytaj dalej

Toppingi i sosy – kwintesencja smaku

Ziemniaki w folii nadają się idealnie jako baza do kreowania smakowitych przekąsek. Pieczone warzywa, sałata z kapusty i grillowana pierś indyka to najlepsze dodatki dla osób skrupulatnie liczących kalorie. Chili con Carne, smażony boczek lub kiełbaski zaspokoją nawet największy głód.

Please follow and like us:
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *