Moskole z masłem czosnkowym. Jak zrobić góralskie placki ziemniaczane?

Moskole
Moskole świetnie smakują przyrządzane na grillu z użyciem żeliwnej płyty kuchennej.

Moskole nadają się jako główne danie obiadowe, albo jako uzupełnienie głównego dania. Jest to potrawa bardzo sycąca i polecana dla osób będących na diecie odchudzającej. Góralskie placki ziemniaczane powoli stają się coraz bardziej popularne i chętnie zjadane nie tylko w rejonie Zakopanego. Najlepiej smakują moskole z masłem czosnkowym, z gulaszem, śmietaną, bryndzą czy z sosem grzybowym.

Moskole co to w ogóle jest?

Jest to rodzaj placków ziemniaczanych, które niegdyś były smażone na piecu kaflowym lub wypiekane na blasze położonej na ognisku. Najczęściej spotyka się je w restauracjach czy w stoiskach w Zakopanem, na Podhalu i na Orawie. Jest masę przepisów i sposobów przygotowania na te smaczne placuszki.

Czy jest to polska potrawa?

Absolutnie nie. Na Podhalu w okresie pierwszej wojny światowej rosyjscy jeńcy wykonywali ciężką pracę fizyczną. Żywili się między innymi plackami z utłuczonych ziemniaków i mąki owsianej. Góralom spodobała się ta potrawa i na stałe zagościła w podhalańskiej tradycji. Później mąkę owsianą zastąpiono mąką żytnią, a dziś używana jest pszenna. Zaczęto dodawać różne składniki: z początku jaja, później sos grzybowy, skwarki z boczku, bryndzę, masło czosnkowe czy zsiadłe mleko.

Na dobrym grillu metalowym można jednocześnie smażyć góralskie placki ziemniaczane oraz kiełbaski.

Moskole z masłem czosnkowym przepis dla 4 osób.

Składniki na moskole:

  • 1 kg dużych ziemniaków
  • 0,5 kg mąki pszennej lub 700 gram mąki owsianej (wersja bezglutenowa)
  • 2 jajka od szczęśliwych kurek
  • sól dla smaku

Składniki na sos czosnkowy:

  • pół kostki masła
  • około 3 ząbków czosnku
  • sól i pieprz

Wybrany przepis jest z masłem czosnkowym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamienić go na bryndzę czy sos pieczarkowy,

Przygotowanie moskoli:

  1. Obierz kilogram ziemniaków i ugotuj do miękkości w osolonej wodzie na kuchence gazowej lub elektryczne. Do przepisu możemy użyć kartofle pozostałe z poprzedniego dnia, przechowywane w lodówce. Wyjmij pół kostki masła z lodówki.
  2. Ugotowane ziemniaki po ostudzeniu odcedź i przeciśnij przez praskę i przełóż na drewnianą stolnicę posypaną mąką. Na środku w naszych ziemniakach wydrąż ręką otwór i włóż do niego 2 jajka. Następnie dodaj mąkę pszenną (lub owsianą)
  3. Wymieszaj i zagniataj czystymi rękami aż do uformowania się ciasta. Ciasto formujemy w kształcie podłużnej bagietki. Połóż na grilla żeliwną płytę kuchenną i go rozpal.
  4. Pokrój ciasto w ten sposób jak kroi się chleb na kromki. Tak powstałe owalne placki połóż na stolnicę z mąką, obtocz je z dwóch stron i ubij je rękami tak, aby miały grubość około 1 cm.
  5. Moskole połóż na żeliwną płytę kuchenną i smaż je przez około trzy minuty z każdej strony. Grilluj na średnim ogniu, żeby placki miały chrupiącą skórkę, a środek był dobrze upieczony.
  6. Przygotuj masło czosnkowe, czyli do masła dodaj odrobinę soli oraz czosnek przeciśnięty przez praskę i dokładnie wymieszaj w miseczce.
  7. Smażone moskole podaje się z masłem czosnkowym lub z innymi dodatkami.
PŁYTA KUCHENNA – ABC GRILL
Płyta kuchenna żeliwna pełna znajduje zastosowanie w różnego rodzaju kuchniach domowych, kaflowych czyli angielkach, grillach czy grillo-wędzarniach – smokerach. Doskonale sprawdza się w przyrządzaniu potraw z grilla, w pieczeniu i smażeniu. Żeliwna płyta z powodzeniem może być … Czytaj dalej

Czy są inne sposoby pieczenia tego dania?

Ziemniaki zamiast na kuchence, możemy również ugotować na grillu! Połóż na ruszt żeliwną płytę kuchenna i go rozgrzej. Następnie pokrojone ziemniaki daj do garnka z wodą i ugotuj je na żeliwnej płycie. W podobny sposób niegdyś gotowały dania nasze babcie na piecu kaflowym.

Góralskie placki ziemniaczane możemy przyrządzać:

  • w piecu kaflowym na rozgrzanej blasze
  • na ognisku lub palenisku ogrodowym z użyciem żeliwnej płyty kuchennej
  • z użyciem patelni grillowej koniecznie bez tłuszczu
  • w piekarniku z użyciem kamienia do pizzy

Przeczytaj również:

KAMIEŃ DO PIZZY – Jeśli marzy ci się pyszna, włoska pizza – kamień do pizzy to podstawa. Dzięki niej upieczenie smacznej pizzy nawet w domowych warunkach to nic trudnego. Świetnie sprawdza się nie tylko na grillu, ale również w piekarnikach. W artykule przygotowaliśmy opis poszczególnych rodzajów kamienia do pizzy oraz jaki jest sekret niepowtarzalnego smaku ciasta w pizzeriach. Jak… Czytaj dale
ZIEMNIAKI RÓŻNE WYGLĄDY I SMAKI.
Ziemniaki ma na świecie mają ponad 5000 odmian i każday ma swój niepowtarzalny smak. Około 140 związków chemicznych – jak odkryli eksperci żywieniowi – znaleźli można w surowych, gotowanych czy też odwodnionych ziemniakach, które odpowiadają za smak i aromat bulwy. Nie na darmo są tak popularne. W Niemczech kraju ziemniaka, roczne spożycie na głowę wynosi… Czytaj dalej
ZIEMNIAKI Z GRILLA
Ziemniaki z grilla bardzo często goszczą na polskich stołach. Można przyrządzić je na wiele sposobów, podawać jako samodzielne danie, świetnie smakuje w połączeniu z mięsem, surówką i różnymi sosami. Można przyprawiać je koperkiem, rozmarynem czy szczypiorkiem. Ziemniak nieprzerwanie króluje w tradycyjnej polskiej kuchni. Właściwości odżywcze i lecznicze ziemniaków: Wbrew powszechnym przekonaniom ziemniaki są bardzo zdrowe,… Czytaj dalej
Please follow and like us:
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *